Herostratismus: Touha po slávě za každou cenu
Ve středu 23.10. jsme měli možnost s žáky navštívit fascinující divadelní představení, které se zaměřilo na téma herostratismu – fenoménu touhy po slávě, a to za jakoukoli cenu.
Představení nás zavedlo až do roku 356 př. n. l., kdy muž jménem Hérostratos údajně zapálil slavný Artemidin chrám v Efesu, jen aby se zapsal do historie. Tento čin dal vzniknout pojmu herostratismus, který se dnes používá v psychologii pro označení patologické potřeby zviditelnit se. Divadelní hra nám dále připomněla podobné případy moderní historie, jako byla vražda Johna Lennona Markem Chapmanem v roce 1980 nebo požár dřevěného kostela v Gutech v roce 2017.
Představení nás donutilo zamyslet se nad tím, jak dnešní svět, především skrze sociální sítě, ještě více podporuje touhu po slávě, a to i za cenu destruktivního chování. Jak by asi Hérostratos jednal dnes? A co všichni ti, kteří dosáhli slávy takovým způsobem – nalezli skutečné štěstí nebo uspokojení? Otázky, které zůstávají nezodpovězené, ale rozhodně stojí za úvahu.
Představení nám nabídlo nejen silný zážitek, ale také důležitý podnět k přemýšlení o hodnotách, které v dnešní době vyzdvihujeme.
Mgr. Pavel Polák