• +420 485 151 255
  • sekretariat@zssvermova.cz
  • Švermova 403/40 460 10 Liberec 10
2024/2025
Děti a internet: Jak je chránit před strachem a úzkostí

Děti a internet: Jak je chránit před strachem a úzkostí

Internet je nedílnou součástí našeho života, ale jeho obsah často neúmyslně či záměrně vyvolává obavy, strach nebo nejistotu, což může u dětí vést až k pocitům zoufalství. Tato skrytá stránka internetu zůstává mnohdy rodiči přehlížena.

Děti mají díky internetu přístup k nevhodnému obsahu souvisejícímu se sexualitou, násilím nebo drogami. Největší hrozbu však představuje psychický tlak v podobě strachů, obav a úzkostí, které jsou vyvolávány vystavení se nepřiměřenému obsahu vzhledem k věku našich dětí, se kterým si neumí poradit.

Zatímco dospělí se s těmito vlivy dokážou lépe vyrovnat díky naučeným obranným mechanismům, větším životním zkušenostem nebo prostě jen nezájmu, děti tuto schopnost teprve získávají. Pokud však nemají podporu rodičů, mohou být negativními dopady internetu vážně ohroženy.

Psycholog PhDr. Jan Svoboda upozorňuje, že vystavení dětí neustálým strachům a úzkostem z online prostředí může vést k emočnímu přetížení. Tato zátěž je jedním z důvodů, proč se dnešní generace často označuje jako „sněhové vločky“. Děti totiž už od útlého věku musí čelit problémům, které dřívější generace řešit nemusely. Dlouhodobý psychický tlak pak může vést k pocitům smutku, úzkostem a v krajních případech až k depresím.

Rodiče mohou své děti chránit pomocí nástrojů, jako je aplikace Family Link, která umožňuje kontrolovat přístup k obsahu na internetu. Důležité je však otevřeně s dětmi mluvit o jejich online zkušenostech a učit je rozpoznávat dezinformace či manipulativní obsah.

Stejně jako rodiče své děti učí zacházet s ohněm, sekerou nebo jezdit na kole, je i internet dobrý sluha, ale špatný pán. Proto potřebuje mít v našem životě jasná pravidla, která bychom měli děti naučit dodržovat.

Mgr. Pavel Polák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *